Знаете ли какви са основните разлики между различните охранителни камери? В настоящия материал ще ви представим най-основните разновидности на камерите за видеонаблюдение и ще ви помогнем да разберете кой вид е най-подходящ за вас.
Видеонаблюдението е един от най-успешните методи за осигуряване на сигурност и охрана. Съществуват много различни видове камери и производители. Преди да се започне с инсталирането на системата обаче, трябва да си отговорите на няколко основни въпроса – какво ще охранявам, къде ще наблюдавам, колко пари мога да отделя за видеонаблюдение, какви ще са щетите ми в случай на евентуален взлом в имота, който ще наблюдавам? Отговаряйки на тези въпроси ще разберете от каква техника за видеонаблюдение имате нужда.
Камерите се различават по много критерии. В следващите редове ще ви запознаем с най-основните от тях.
Като за начало има 3 основни вида камери – IP, аналогови и HD. IP са така наречените мрежови камери. Те са най-съвременните като технология и дават възможност за наблюдение през интернет. Обикновено те правят това чрез компресиране на честотната лента, за да се намали натоварването на мрежата. Те от своя страна могат да бъдат жични и безжични. Аналоговите камери са най-остарелите, но все още са много използвани защото са и най-евтини. Заради технологичното си несъвършенство обаче аналоговите камери се инсталират най-трудно. За сметка на това имат най-ниско качество на изображението и най-слаби възможности.Сравнение между двете технологии можете да видите в следващите две снимки:
HD камерите са с висока резолюция и са най-предпочитани за обектите на търговците на дребно. Те предават изображение с голяма честота, което другите камери не могат да направят.
Според мястото за монтаж и околната среда, камерите се делят на два вида – вътрешни и външни. Тези, които ще наблюдават извън помещения и са подложени на различни атмосферни влияния трябва да са по-издръжливи и стабилни. Освен това при тях е много важно да са абсолютно водоустойчивии да издържат на високи температурни разлики.
Корпусът на камерите за вътрешен монтаж е по-прост, защото не са изложени на атмосферни влияния. Те са по-малки и леки, и се сливат с вътрешният дизайн. Рядко са водоустойчиви, като цената им в сравнение с камерите за външен монтаж е значително по-ниска. Ако пък се нуждаете от камера, която да снима предимно на тъмно или при лоши светлинни условия, трябва да се спрете на инфрачервена (IR) камера. Този тип камери осигуряват инфрачервена илюминация на обекта, което им позволява да „виждат” обекта дори при пълен мрак. Инфрачервеното осветление се постига чрез специални светодиоди, монтирани около обектива или чрез специални инфрачервени прожектори.